Motorola RAZR - (Eski) Yeni

Motorola RAZR - (Eski) Yeni
Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Akıllı Telefon sektörü geçtiğimiz yıl katlanabilir telefonların geleceği haberi ile sarsılmıştı ancak beklenen etki gerçekleşmedi. Motorola Razr 2019, şık ve ergonomik olarak rakiplerine göre başarılı görünen bir model ile geliyor ancak özellikleri pek de iç açıcı değil!

Bir zamanların efsane telefonlarının üreticisi Motorola, tıpkı Nokia gibi uzun süredir ortalarda yoktu. Her ne kadar yeni modeller sunsa da Uzak Doğulu rakiplerinin gölgesindeydi.

Küçüklüğümüzün telefonları arasında, Sony Ericsson, Siemens, Nokia gibi modeller ile birlikte Motorola da akla ilk gelenlerden şüphesiz.

Motorola, şimdi efsane modellerinden biri olan Razr’dan ilham alarak yepyeni bir model çıkartıyor: Rarz 2019. Üstelik tamamen dokunmatik ve kusursuz bir katlanabilir ekranla!

Katlanabilir telefonlar, geçtiğimiz sene çabuk parlamış ancak pek çok hata, ergonomik sıkıntılar ve beklentileri karşılamayan özellikleri ile çabuk da sönmüştü.

26 Aralık’ta ön siparişe açılacağını duyurulan telefon, yurt dışında 1.500 dolardan satılacak (iPhone 11 Pro Max 1000 dolardı) oldukça tuzlu olacak gibi. Katlanabilir telefonlar arasında normal olsa da genel olarak oldukça pahalı olacak gibi.

Motorola 13 Kasım’da duyurduğu 2019’un sonuna tarihledi. Razr 2019’un,ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı ise soru işareti.

16 MP’lik tek bir kamerayla gelen telefonun arka yüzeyinde de 800×600 çözünürlüğe sahip 2.7 inç bir ekran bulunacak.

Selfie çekmek için, tıpkı fotoğraftaki gibi telefonu katlayarak arka kamerayı kullanabileceksiniz. Üst düzey olarak nitelendirilmese de 16 MP kamerası teknoloji çevrelerinden beğeni topladı ancak beklentilerinizi yüksek tutmamakta fayda var. Ayrıca artık yayın olan 2, 3 lensli kameralardan değil, dediğimiz gibi sadece tek bir kamerası var.

Telefonun dış görünüşü her ne kadar cazip olsa da teknik özellikleri ve performansı standart seviyede kaldı.

Razr 2019’da işlemci olarak Snapdragon 710 kullanıldı ancak günümüzde orta-üst sınıf ve daha ucuz telefonlarda, hatta rakini Samsung Galaxy Fold’da bile, daha gelişmiş işlemci modeli Snapdragon 855 kullanılıyor. Her ne kadar altta kalır bir işlemci olmasa da, teknoloji çevreleri daha iyi bir işlemci bekliyordu.

Motorola, 2,510mAh batarya kapasitesinin 1 gün dayanacağını iddia ediyor ancak medya, GPS, internet kullanılarak, bu düşük batarya boyutu ne kadar idare edebilir, tartışılır.

Telefonun şık dizaynına diyecek bir şey yok, eski telefonları ile Motorola hep gönlümüzdedir. Ne var ki, maliyet yüksekliğinden dolayı, katlanabilir telefonlar bir süre daha rafta kalacak gibi duruyor. Yine de Razr 2019’u bir görmek lazım.

Sadece Motorola değil, Samsung, LG, Huawei ve diğer markaların katlanabilir modelleri de beklenen etkiyi yaratmadı. Ortalama özelliklere oranla yüksek fiyatlı olması, elbette bundaki en büyük etken olsa gerek.